Hakkımızda

Sifonik Sistem Nedir

Sifonik sistem, Bernoulli’nin akış denkleminden yola çıkılarak, akışkanın enerji denkliği prensibi ile suyun eğime gereksinmeden, çatı veya oluktan tahliyesini negatif basınç ile sağlayan drenaj sistemidir. Suyun çatıdan veya oluktan rögara gitmesi için herhangi bir motor veya pompa kullanılmaz. Sistemdeki iniş boruları motor görevi üstlenmektedir. Sistemin içerisine hava girişi süzgeçlerin yapısı sayesinde azaltılmaktadır, bu sayede boru hatlarında tam doluluk oluşur ve yüksek akış hızıyla vakum meydana gelir. Sifonik sistemin maksimum verimle çalışabilmesi için hidrolik hesabının doğru yapılması çok önemlidir. Minimum boru çapı kullanımı ile maksimum drenaj hedeflenmektedir.


Konvansyonel Sistem ile Karşılaştırması

• Daha az sayıda çatı süzgeci; Sifonik sistemin yüksek drenaj kapasitesi sayesinde, daha az sayıda çatı süzgeci gerekir. Çatı da daha az delik açılacağından çatı daha fazla korunmuş olur. • Daha küçük boru çapı; Sifonik sistem çalışma temelinde boruların tamamen dolması gerektiği için boru çapları daha küçüktür. • Kendini temizleyen sistem; Boru hattı dolu olduğunda 0.5 m/sn’yi aşan yüksek akış hızı, sistemin aynı zamanda kendini temizlemesine sebep olan bir emiş gücü oluşturur. • Daha az sayıda iniş borusu; Borular tamamen dolduğu için konvansiyonel sisteme göre daha az boru gerekir. Sonuç olarak planlamada esneklik sağlanır. • Eğimsiz montaj; Boru hatları yata olarak eğimsiz yerleştirdiğinden drenaj sistemi alan kaybına neden olmaz, mimari tasarım esnekliği sağlanır. • Daha az sayıda yeraltı boru bağlantısı; Daha az sayıdaki iniş kolunu ve bağlantı sayesinde yeraltı borulama sisteminden tasarruf edilir.


Neden Geberit Pluvia

Geberit Pluvia çatı drenaj sistemi en yoğun sağanak yağışlarda bile verimli ve güvenilir çatı drenajı sağlar. Geberit HDPE’den üretilmiş boru ve ek parçalar, çatı süzgeçleri, mühendislik ürünü askılama sistemi ve profesyonel destek paketinden oluşur. Geberit Pluvia, sifonik çalışma şekli sayesinde boru tesisatında eğime gerek duymadan çatının komple drenajını sağlar. Böylece, büyük çatı alanları tek bir iniş hattıyla boşaltılabilir. Geberit Pluvia denenmiş ve test edilmiş teknolojiler, yenilikçi ayrıntılar ve bütüncül bir servis ile uzun yıllardır yeni standartlar tanımlamaktadır. Geberit Pluvia hesaplamaları Geberit Proplanner programı ile yapılır ve Pluvia sistemindeki ürünlerin tamamı Geberit üretimidir ve bu sayede sistem garantisi 10 yıldır. İster 500 m2 ister 100.000 m2 olsun Geberit Pluvia daima en uygun sistemdir.


Geberit Pluvia Sifonik Sistem Tasarım Esasları

Geberit Pluvia® Sifonik Sistem tasarımında meteorolojiden elde edilen veriler doğrultusunda son 50 yıl içinde yağmurun en şiddetli olduğu 10 dakikalık periyot boyunca yağan pik değer yağış katsayısı olarak baz alınır. Çatının konstrüksiyonuna, kaplamasına, eğimine ve tipine bağlı olarak, kapasite faktörü değişeceğinden katsayı da değişiklik göstermektedir. Geberit Pluvia® sifonik drenaj sisteminde, farklı bölgelerde yer alan aynı ölçülerdeki binalar da yağış miktarı farklılık göstereceğinden farklı boru çapları ile tasarım gerçekleştirilir. Pluvia® sisteminin hızlı ve güvenilir bir şekilde tasarlanmasında çok büyük rol oynayan Geberit ProPlanner programı, Autodesk firması tarafından Geberit için özel olarak geliştirilmiştir. Programa, projenin ölçüleri, düşen yağmur miktarı, çatı yüzeyinin büyüklüğü, çatının yapısı gibi veriler girildiğinde Geberit Proplanner, negatif basınç sisteminin çaplandırılmasını, çatı süzgeçlerinin dağılımını ve bir boyut hesaplaması ile gereken tüm bileşenleri (malzeme listesi) otomatik olarak hesaplar. Bu sayede çatı drenajı için güvenilir bir hesap elde edilir.

<